Kártérítési igények, tartozás
A „Szerződések, Okiratszerkesztés, Ügyvédi ellenjegyzés” menüpontban már felhívtam az Ön figyelmét arra, hogy miért nagyon fontos az, hogy a szerződést megfelelő jogi szakértelemmel bíró, ügyvéd előtt kössék meg és foglalják írásba. Ha ugyanis a szerződést a másik fél nem, vagy hibásan teljesíti és ezzel okozati összefüggésben Önnek kára keletkezik, a szerződésszegű (tehát jogellenes) magatartást Önnek kell bizonyítania, ami írásba foglalt szerződés nélkül igen csekély valószínűséggel lesz sikeres.
Kár érheti Önt úgy is, hogy károkozóval korábban semmilyen szerződése nem volt. A szerződésen kívüli károkozásnak rendkívül sok esete lehetséges (pl. az épületről lehulló tárgy megrongálja az Ön parkoló autóját).
Kárnak minősül a tényleges kár, az elmaradt haszon, valamint a már felmerült kár elhárítására, vagy enyhítésére fordított összeg is.
A legfontosabb rendelkezéseket a Polgári Törvénykönyv tartalmazza.
A kártérítő felelősséget akkor állapítja meg a bíróság, ha:
- bizonyított a károkozó jogellenes magatartása,
- bizonyított, hogy az Önt ért kár a károkozó jogellenes magatartásának a következménye,
- és bizonyított a felmerült kár összege.
Mindezek bizonyítottsága esetén a kártérítési igényt akkor is elutasítja a bíróság, ha a károkozó bizonyítja, hogy az adott helyzetben úgy járt el, ahogy az általában elvárható (azaz a károkozó megatartásban nem vétkes).
Ha Önt bármilyen kár éri, vagy Ön okozott kárt, akkor ügyvéd véleményének kikérése nélkül ne írjon alá semmit!